Достапни линкови

Талибанците се повлекле од Бунер


Талибанците во Пакистан соопштија дека се повлекле од реонот Бунер што го завзедоа минатите денови. Официјални преставници на владата го потврдија повлекувањето со напомена дека дел од милитантите се и натаму во Бунер кој се наоѓа на 100 километри од Исламабад. Соединетите Држави обвинија преставници на Пакистан дека со договорот за спроведување на исламскиот закон во долината Сват абдицирале пред барањата на талибанците.
XS
SM
MD
LG