Достапни линкови

Лавров- ќе потрае кризата со нуклеарната програма на Северна Кореја


Нема знаци дека кризата со нуклеарната програма на Северна Кореја брзо ќе се реши, изјави вчера во Пјонгјанг шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. Тој допатува во Северна Кореја откако властите во Пјонгјанг, како одговор на меѓународната осуда за лансирањето на севернокорејска ракета, најавија дека ќе ги бојкотираат разговорите за разоружување, ќе ги протераат инспекторите на ОН и повторно ќе почнат со производство на плутониум.
XS
SM
MD
LG