Достапни линкови

Првпат 100 метри препливани за помалку од 47 секунди


Францускиот пливач Ален Бернар вчера постави нов светски рекорд на 100 метри слободно, откако ја преплива патеката за 46 секунди и 94 стотинки во полуфиналето на државното првенство. Со тоа, олимпискиот шампион Бернар стана првиот човек што ја „урна бариерата“ од 47 секунди.
XS
SM
MD
LG