Достапни линкови

Лукашенко ќе учествува на престојниот самит на ЕУ?


Министерот за надворешни работи на Белорусија Сергеј Мартунов потврди дека претседателот на земјата Александар Лукашенко ќе учествува на претстојниот самит на Европската Унија во Прага. Имено, Лукашенко ја прифатил поканата, што минатита недела ја упати до него чешкиот министер за надворешни работи Карел Шварценберг. Белорусија со години е во изолација поради притисокот на властите врз опозицијата и независните медиуми.
XS
SM
MD
LG