Достапни линкови

Грузија и Јужна Осетија размениле оган на границата


Грузија и сепаратистичкиот регион Јужна Осетија, денеска размениле оган долж пограничната линија, но нема повредени, јавуваат агенциите. Двете страни меѓусебно се обвинуваат за инцидентот. До престрелката доаѓа само неколку часа пред средбата на претставници од Грузија, Јужна Осетија и Русија со меѓународни посматрачи, на која треба да се разговара за намалување на тензиите во регион по минато-годишната руско-грузиска војна.
XS
SM
MD
LG