Достапни линкови

Потпишан договор за соработка меѓу Словенија и Косово


Министрите за надворешни работи на Косово и Словенија, Скендер Хисени и Семјуел Жбогар денеска во Приштина потпишаа договор за соработка. Западниот Балкан останува меѓу приоритетите на надворешната политика на Словенија и затоа ќе продолжиме да му помагаме на регионот, рече Жбогар. Тој оцени дека договорот што денеска е потпишан, претставува основа за помош од Словенија за зајакнување на косовските институции.
XS
SM
MD
LG