Достапни линкови

Авганистан преговара со талибанците


Авганистан постигнал одреден прогрес во преговорите со талибанците за запирање на конфликот, како и во напорите ,меѓународните сојузници да остранат некои милитанти од листата на најбарани. Хамајун Хамиџада, портпарол на авганистанскиот претседател додаде дека владата воспоставила контакт на ,,различно ниво“ со спротивставените сили, но не даде повеќе детали. Неодамна, американскиот претседател Барак Обама се заложи за преговори со ,,умерените елементи“ меѓу талибанците.
XS
SM
MD
LG