Достапни линкови

Пребројувањето на гласовите ја потврди победата на Комунистичката партија во Молдавија


Повторното пребројување на гласовите од парламентарните избори во Молдавија оддржани на 5-ти април, ја потврдија победата на владеачката Комунистичка Партија. Секретарот на Централната изборна комисија Јури Киокиан изјави дека новите резултати само малку се разликуваат од првичните резулатите објавени по изборите. Победата на Комунистичката партија предизвика масовни анти-владини демонстрации и нереди во Молдавија.

XS
SM
MD
LG