Достапни линкови

САД и Таџикистан постигнаа договор за транзит на товар за трупите во Авганистан


Соединетите Држави и Таџикистан постигнаа договор за транзит на не-воен товар низ Таџикистан, за потребите на коалиционите сили во Авганистан. Ова денеска при посетата на Душанбе го соопшти американскиот помошник државен секретар Ричард Баучер. Вашингтон бара нови патишта за транзит на производи за Западните сили во Авганистан, откако на почетокот од годинава Киргистанските власти побараа затворање на американската воздушна база во оваа земја, како и побезбедни алтернативи од главната транзитна рута која минува низ Пакистан.
XS
SM
MD
LG