Достапни линкови

Обжалена пресудата за американско-иранската новинарка


Ирански судски претставници соопштија дека иранско-американската новинарка Роксана Сабери осудена на осум годишна казна затвор ја обжалила пресудата пред повисоките судски инстанци. Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад ги повика судските власти во земјата да ги обезбедат сите легални права за одбрана во случајот со Сабери. Таа беше осудена минатата недела поради шпионажа во корист на Соединетите Држави.
XS
SM
MD
LG