Достапни линкови

По еден век, во САД судски процес против пират


Сомалијскиот тинејџер, кој беше еден од пиратите кои го киднапираа американскиот капетан, денеска ќе се најде пред судот во Њујорк. Абдул Вали Муси е прв обвинет пират пред суд во Соединетите Држави по повеќе од еден век. Во акцијата на американските маринци беше ослободен капетанот Ричард Филипс, при што тројца пирати беа убиени, а Абдул Муси беше уапсен.
XS
SM
MD
LG