Достапни линкови

Западните делегати ја напуштија Конференцијата на ОН за расизмот


Делегатите од Западните земји во знак на протест ја напуштија салата во рамки на Конференцијата на ОН за расизмот откако иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад ја нарече израелската влада ,,расистичка“. Ахмадинеџад се обрати на Конференцијата што денеска се одржува во Женева, откако претходно Израел го повика на консултации својот амбасадор во Швајцарија во знак на незадоволство поради учеството на иранскиот лидер на форумот. Генералниот Секретар на ОН Бан Ки Мун го осуди говорот на Ахмадинеџад. Соединетите Држави во саботата соопштија дека ќе го бојкотираат состанокот, поради стравувања дека говорницата би можела да биде искористена за напади и обвинувања кон Израел, а овој пример го следеа и неколку други држави, како Холандија, Германија, Канада, Израел, Австралија и други.
XS
SM
MD
LG