Достапни линкови

Во Северен Кипар победа на турските националисти


Опозиционата партијата за национално единство победи на вчерашните избори во Северен Кипар. Станува збор за партија на турските националисти која се залага за поблиски односи со Турција. Таа освои 44 насто наспорти 29 те проценти на Републиканската партија на Претседателот Али Талат. Се оценува дека промената на владата би можело да биде притисок врз Талат за поцврст став во преговорите за обединување со грчкиот Кипар кои се водат под покровитрелство на Обединетите Нации.
XS
SM
MD
LG