Достапни линкови

Бан Ку Мун жали за бојкотот на Конференцијата за расизам


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун на конференцијата на Обединетите Нации за расизмот изрази жалење што Соединетите Држави и други западни земји се решија на бојкот поради стравот дека Израел би можел да биде цел на нефер критики. Од конференцијата се повлекоа Соединетите држави, Австралија и Холандија, Канада, Израел, Италија и Германија. Хјуман Рајтс Воч ги повика европските лидери да учествуваат и да го подигнат гласот против ксенофобијата.
XS
SM
MD
LG