Достапни линкови

Средби на Солана и Рен со преставници на Босна и Србија во Брисел


Високиот Преставник на Европската Унија за надворешна политика и безбедност Хавиер Солана денеска во Брисел ќе се состане со преставници на Босна и Херцеговина. Од Босна ке се бара поголем ангажман за реформите. Солана и Комесарот за проширување Оли Рен во Брисел ќе се состанат и со српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ, кој како главна причина за патот во Брисел ја наведа намерата на Србија да влезе на белата Шенген листа во текот на 2009 година.
XS
SM
MD
LG