Достапни линкови

Повик за обнова на преговорите со Северна Кореја


Шефот на Меѓународната Агенција за Атомска Енергија Мухамед ел Барадеј во Пекинг изјави дека Северна Кореја за неколку месеци може да ги рестартира своите нуклеарни капацитети. Тој изрази надеж во брза обнова на преговорите со Пјонгјанг и враќање на меѓународните инспектори во Северна Кореја. Претходно Ел Барадеј го повика Иран позитивно да одговори на новиот американски пристап. Агенцијата се судри со Техеран ооколу нуклеарните амбиции, пособно за процесот на збогатување на ураниумот кој е основа за изработка на атомско оружје.
XS
SM
MD
LG