Достапни линкови

Ахмадинеџад повика да се ,,обезбедат“ сите права на одбрана за новинарката


Претседателот на Иран Махмуд Ахмадинеџад побара од иранското правосудство, да ги обезбеди сите ,,права на одбрана“ за иранско-американската новинарка. Писмото од Ахмадинеџад до иранскиот јавен обвинител е објавено ден откако новинарката Роксана Сабери беше осудена на осум годишна казна затвор поради шпионажа за Соединетите Држави. Иранскиот претседател истото го побарал и за иранско-канадскиот блогер Хосеин Деракшан, кој е приведен во ноември минатата година. Американскиот претседател Барак Обама изрази ,,длабока загриженост“ поради пресудата на иранскиот суд за новинарката Сабери.
XS
SM
MD
LG