Достапни линкови

Турција обвини 50тина членови на ПКК


Турската државна новинска агенција Анадолија јави дека било покренато обвинение против пеесетина лица поради нивно членство во Курдската работничка партија. Осомничените беа уапсени во почетокот на неделава во акција за справување со оваа партија која од илјада деветстотини осумдесет и четврта година се бори за курдистанска автономија во југоисточниот дел на Турција.
XS
SM
MD
LG