Достапни линкови

Клаус против доаѓањето на Лукашенко во Прага


Чешкиот претседател Вацлав Клаус нема да се ракува со претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, ако тој дојде во Прага на 7-ми мај, на самитот на Европската Унија. Претседателот Калус е изненаден од лицемерието на Европската Унија и му порачува на Лукашенко дека нема да го прими во претседателската палата, соопшти порпаролот на Клаус. Инаку, поканата на Лукашенко денеска во Минск му ја предаде чешкиот шеф на дипломатијата Карел Шварценберг.
XS
SM
MD
LG