Достапни линкови

Русија бара НАТО да ја одложи или откаже воената вежба во Грузија


Русија побара од НАТО ја одложи или откаже планираната воена вежба на Алијансата во Грузија. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека вежбата, би можела дополнително да ја искомплиција и онака тешката ситуација во регионот, пренесува агенцијата Интерфакс. Претходно рускиот амбасадор во Алијансата Дмитриј Рогозин ја оцени планираната вежба како ,,провокација“. Воената вежба на НАТО во Грузија, како што е најавено треба да се оддржи од 6-ти мај до први јуни.
XS
SM
MD
LG