Достапни линкови

Клинтон и Солана разговараа за Иран


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон и шефот на ЕУза надворешна политика Хавиер Солана се сретнаа во Вашингтон на разговори околу Иран, само неколку часа откако иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад најави дека подготвува нови предлози за надминување на ќорсокакот со Западот поради нуклерната програма. Претходно САД одбиваа да учествуваат во вакви разговори додека Иран не го суспендира нуклеарното оружје.
XS
SM
MD
LG