Достапни линкови

ОБСЕ истражува можно нарушување на човековите права во Молдавија


Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) истражува дали безбедносните служби во Молдавија ги прекршиле човековите права за време на неодамнешните анти-владини протести. Агенцијата Ројтерс, која имала увид во извештајот на ОБСЕ, јавува дека во него е наведено дека некои обвинувања од демонстрантите се потврдени, и организацијата побарала пристап во затворите, и разговор со државниот обвинител.
XS
SM
MD
LG