Достапни линкови

ЕУ повикува на отворање на границата меѓу Турција и Ерменија


Специјалниот пратеник на Европската Унија за Кавказот Питер Семнебај ја повика Турција повторно да ја отвори границата со Ерменија. Тој изјави дека нормализирањето на односите меѓу Турција и Ерменија ќе претставува придобивка за регионот, а исто така ќе помогне и во напорите на Турција за членство во ЕУ. Сличен повик, при посетата на Турција упати и американскиот претседател Барак Обама.
XS
SM
MD
LG