Достапни линкови

Северна Кореја ги избрка инспекторите на ОН


Северна Кореја побарала инспекторите на Обединетите нации да ја напуштат земјата. Барањето следува по објавата дека Пјонгјанг ги прекинува меѓународните преговори за нуклеарно разоружување и го продолжува производството на плутониум. Претходно, Советот за безбедност на ОН едногласно го осуди лансирањето на севернокорејските ракети и побара засилување на санкциите спрема оваа земја.
XS
SM
MD
LG