Достапни линкови

Во Турција приведени повеќе од 40 курдски политичари и активисти


Повеќе од 40 курдски политичари и активисти биле приведени во Турција, поради сомневање за поврзаност со сепаратистите од Курдската Работничка Партија. Како што се соопштува меѓу уапсените е и висок член на главната Курдска партија во Турција. Апсењата според обвинувањата од оваа партија, се реакција по постигнатиот успех на локалните избори минатиот месец.
XS
SM
MD
LG