Достапни линкови

Повеќе од 20 лица приведени во Турција за планирање државен удар


Полицијата во Турција денеска приведе повеќе од 20 лица, меѓу кои и универзитетски ректор, за време на истрагата за наводен заговор против турската Влада, јавуваат агенциите. Апсењата се дел од спроведуваната акција против националистичката организација „Ергенекон“, околу наводното подготвување на државен удар против владејачката Партија на правдата и развојот.
XS
SM
MD
LG