Достапни линкови

Католиците го прославуваат Велигден


Христијанските верници ширум светот кои го почитуваат Грегоријанскиот календар, денеска го прославуваат Велигден. По повод Христовото воскресение, папата Бенедикт XVI во Ватикан ја упати традиционалната велигденска порака, Урби ет Орби. Тој ги повика верниците да се издигнат над ,,конфузијата и заблудата на времето“ следејќи го учењето на Црквата.
XS
SM
MD
LG