Достапни линкови

Советот за безбедност на ОН го осуди Севернокорејското лансирање ракета


Членките на Советот за безбедност на ОН усогласија соопштение во кое се осудува лансирањето на ракета од страна на Северна Кореја. Во нацрт соопштението усогласено меѓу петте земји членки, Соединетите Држави, Велика Британија, Франција, Кина, и Русија плус Јапонија, остро се осудува овој чекор на Северна Кореја кој е во спротивност со резолуцијата на Советот за безбедност. Во него исто така се повикува Комитетот на ОН за санкции да преземе ,,чекори“ против Пјонгјанг. За утре е предвидена седница на Советот за безбедност на која треба да се гласа за нацрт-соопштението.
XS
SM
MD
LG