Достапни линкови

Судири меѓу турската армија и курдските бунтонвициДвајца турски војници и седум курдски бунтовници загинале во судирите кои избиле за време на операција на турските безбедносни сили во југоисточниот дел на Турција. Турската армија соопшти дека судирите со милитантите од Курдската работничка партија се случиле синоќа во провинцијата Ширнак, на границата со Ирак. Во соопштението се наведува дека безбедносните сили ќе ја продолжат операцијата во регионот против курдските бунтовници.
XS
SM
MD
LG