Достапни линкови

Валднер бара почитување на слободата и човековите права во Молдавија


Еврокомесарот за надворешни односи Бенита Фереро Валднер ја поздрави мирната ситуација во Молдавија, по немирите изминатава недела, но повика на воздржаност и почитување на слободата и човековите права. Групите за заштита на човековите права предупредија дека романски и локални новинари, како и активисти биле вознемирувани во Молдавија, по засилувањето на тензиите меѓу Букурешт и Кишињев по анти-владините демонстрации.
XS
SM
MD
LG