Достапни линкови

Вонредна состојба во Патаја, Тајланд


Владата на Тајланд прогласи вонредна состојба во одморалиштето Патаја и во околниот регион, откако анти-влаините демонстранти упаднаа во хотелот каде што се одржуваше самитот на АСЕАН, асоцијација на државите од југо-источна Азија. Премиерот Аписита Вечачива, во телевизиско обраќање, изјави дека Владата морала да превземе ваков чекор бидејки има обврска да ги заштити лидерите на земјите кои присуствуваа на самитот и си заминуваат од Тајланд. Самиот на АСЕАН досега неколку пати беше одлаган поради политичките нереди во Тајланд.
XS
SM
MD
LG