Достапни линкови

Потребна помош за обновување на градот Л`Аквила по земјотресот


Италија повика на меѓународна помош и поддршка за реставрирање на историските катедрали, палати и други монументални споменици разурнати во земјотресот што неделава го погоди градот Л`Аквила. Според италијанското министерство за култура ќе бидат потребни најмалку 30 милиони евра за обновување на градот. Во земјотресот загинаа 275 лица, а неколку илјади останаа без своите домови.
XS
SM
MD
LG