Достапни линкови

Протести во северен Пакистан


Во немирната провинција Балучистан, на северот од Пакистан, локалното население започнало протести откако од страна на полицијата биле пронајдени телата на тројца претходно исчезнати политички дисиденти. Демонстрантите гневни поради убиството на регионалните политички лидери, блокирале патишта, фрлале камења кон околните згради и возила, а еден полицаец во немирите загинал.
XS
SM
MD
LG