Достапни линкови

6-годишнина откако американските сили го освоија Багдад


Денеска е 6-годишнина откако американските сили го освоија Багдад, па во градот се одржуваат демонстрации против присуството на американските сили во Ирак. Еден од говорниците на протестите го повика американскиот претседател Барак Обама да го исполни своето ветување и да ги повлече трупите од Ирак. Во последниве денови се зголемија и нападите и експлозиите во Багдад, при што од понеделникот досега загинаа над 50 луѓе.
XS
SM
MD
LG