Достапни линкови

Светските сили со покана до Иран на разговори за нуклеарната програма


Соединетите Држави, Русија, Кина, Франција, Германија и Британија денеска оддржаа состанок во Лондон за иранската нуклеарна програма По состанокот, шестте светски сили соопштија дека ќе го поканат Иран на разговори за решавање на проблемот околу нуклеарната програма на земјата по дипломатски пат. Тие ќе побараат од високиот претставник на ЕУ Хавиер Солана да упати покана до иранските власти за разговори.
XS
SM
MD
LG