Достапни линкови

Силен земјотрес во централна Италија, над 30 загинатиНад 30 луѓе загинале во земјотресот со јачина од околу 6 степени според Рихтеровата скала, што изутрината ја погоди централна Италија, но се страхува дека бројот не е конечен, јавија италијанските медиуми. Според извештаите, земјотресот причинил и големи материјални штети, повеќе објекти се урнале, а илјадиници луѓе останале без своите домови. Премиерот Силвио Берлускони прогласи вонредна состојба и ја откажа планираната посета на Русија.
XS
SM
MD
LG