Достапни линкови

Данскиот премиер си поднесе оставка по изборот за нов шеф на НАТО


Данскиот премиер Андрес Фог Расмусен денеска си поднесе оставка на функцијата откако вчера на самитот на НАТО беше избран за следен генерален секретар на Алијансата. Расмусен ја предаде оставката на данската кралица Маргарета Втора. Тој ќе го замени сегашниот генерален секретар на НАТО Јап Де Хоп Схефер чиј мандат истекува на крајот од јули.
XS
SM
MD
LG