Достапни линкови

Гашпарович победи на претседателските избори во Словачка


На вчерашните претседателски избори во Словачка, граѓаните му доверија уште еден претседателски мандат на досегашниот шеф на државата Иван Гаспарович. Според првичните резултати на вчерашниот втор круг гласање Гаспарович освоил 55 отсто од гласовите, а за противкандидатот од редовите на демохристијанската опозиција Ивета Радичова гласале 44% од гласачите.
XS
SM
MD
LG