Достапни линкови

Хашкиот трибунал ги отфрли барањата на хрватските генерали


Судскиот совет на Хашкиот трибунал денеска одби да ги отфрли обвинувањата против хрватските генерали, Анте Готовина, Младен Маркаќ и Иван Чермак, обвинети за протерување и убиства на срби од Хрватска. Тоа, според обвинителниот акт, го сториле пред четиринаесет години во операцијата Луња за враќање на територијата која претходно четири години била под контрола на србите.
XS
SM
MD
LG