Достапни линкови

Истрага на ООН за воени злосторства во Газа


Обединетите нации денеска го наименуваа Ричард Голдстоун за предводник на мисијата која треба да ги истражи обвинувањата за воени злосторства направени од израелските војници за време на тринеделната офанзива во Појасот Газа. Голдстон претходно беше главен обвинител за воени злосторства во поранешна Југославија и Рунда. Израел одби да соработува во истрагата.
XS
SM
MD
LG