Достапни линкови

Самит на НАТО по повод 60- годишнината од основањето


Денеска и утре во Франција и во Германија се одржува самит на НАТО по повод 60- годишнината од основањето на организацијата, на кој прв пат ќе учествуваат и двете нови членки, Хрватска и Албанија. Клучна тема на самитот ќе биде операцијата во Авганистан, но ќе стане збор и за состојбата на Балканот. Во пресрет на Самитот, француската полиција уапси стотина луѓе по судирите на неколку стотици анти-НАТО демонстранти со полицијата во Стразбур.
XS
SM
MD
LG