Достапни линкови

ЕУ ги повика Загреб и Љубљана на соработка


По одложувањето на состанокот на делегацијата на Словенија и Хрватска кој требаше да се одржи вчера во Брисел, земјите од „европската тројка“ - Франција, Чешка и Шведска ги повикаа Загреб и Љубљана на конструктивна соработка. Еврокомесарот за проширување Оли Рен изјави дека се уште чека одговор од Загреб на неговиот најнов предлог за решавање на граничниот спор меѓу Хрватска и Словенија, на кој Љубљана одговори уште во понеделникот вечерта.
XS
SM
MD
LG