Достапни линкови

Одговор на плановите на Северна Кореја за лансирање на ракета


Американскиот претседател Барак Обама и претседателот на Јужна Кореа Ли Мунг Бак на денешната средба во Лондон се сложија дека е потребен ,,силен и заеднички“ одговор од меѓународната заедница доколку Северна Кореја продолжи со подготовките околу планираното лансирање на ракета. Северна Кореја соопшти дека меѓу 4 и 8-ми април ќе лансира комуникациски сателит во вселената, но западните сили сметаат дека всушност станува збор за тестирање на ракета со долг дострел.
XS
SM
MD
LG