Достапни линкови

Турција да се подржи за членство во ЕУ


Група од 29 американски конгресмени апелираат до претседателот Барак Обама целосно да го поддржи членството на Турција во Европската унија. Апелот е испратен пред посетата на Обама во Турција. Конгресмените ја повикуваат администарцијата на американскиот претседател „да и помогне на Владата на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган да ги спроведе нужните реформи со цел да се исполнат критериумите за членство во Унијата. Во писмото конгресмените и се заблагодаруваат на Турција за помошта што ја пружа на НАТО во Авганистан и на САД во Ирак.
XS
SM
MD
LG