Достапни линкови

Доставување на доверливиот изборен материјал до општинските комисии


Државната изборна комисија денеска до општинските изборни комисии ќе го доставува доверливиот избирачки материјал, откако до крајот на вчерашниот ден требаше целосно да биде испечатен изборниот материјал. Инаку, в недела нема да има прегласување за претседателските избори за првиот груг во 134 избирачки места, каде што не беше започнато гласањето поради лошите временски услови. Оваа одлука членовите на ДИК ја донесоа откако беше направена симулација и анализа која покажа дека гласањето на овие места нема да влијае на изборниот резултат.
XS
SM
MD
LG