Достапни линкови

Груевски во колумна за Ди Велт: Преговори за името, но без уцени


,,Хрватска и Албанија на претстојниот јубилеен самит на НАТО ќе станат дел од Алијансата. Се радуваме заради тоа, но сме разочарни што и Македонија нема да биде со нив, иако ги исполни сите услови за членство,, вели македонскиот премиер Никола Груевски во колумната за денешното издание на германскиот весник „Ди Велт,,. Тој напоменува дека во спорот со Грција за името, Македонија е подготвена и натаму да преговора со посредство на Метју Нимиц, но оти нема да дозволи уцени.
XS
SM
MD
LG