Достапни линкови

Економската криза тема на средбата Медведев-Меркел


Рускиот претседател Дмитриј Медведев денеска во Берлин се сретна со германскиот канцелар Ангела Меркел. На прес конференцијата по состанокот, Медведев изјави дека светските лидери треба да дискутираат околу креирањето на нов монетарен систем, бидејќи сегашниот се покажува како неидеален. Меркел пак истакна дека лидерите на претстојниот самит на Групата 20 во Лондон, мора да донесат јасна одлука околу нова финансиска архитектура.
XS
SM
MD
LG