Достапни линкови

Израелскиот Парламент гласа за владата на Нетанјаху


Во израелскиот Парламент се оддржува седница на која се гласа за новата влада, која ќе ја предводи Бенјамин Нетанјаху. Во обраќањето пред парламентарците Нетанјаху кој инаку се противи на можноста за создавање независна палестинска држава, рече дека ќе работи со палестинските лидери за постигнување на ,,целосен мир.“ Нетанјаху кој е лидер на партијата Ликуд, успеа да формира владина коалиција со Лабуристичката Партија и уште две други помали партии. Тие обезбедија 69 од 120-те места во Парламентот.
XS
SM
MD
LG