Достапни линкови

Јушченко – Заедничка акција за справување со економската криза


Украинскиот претседател Виктор Јушченко денеска повика на заедничка акција за справување со падот на економијата во земјата, што достигна ниво од околу 30 отсто. Во обраќањето пред Парламентот, Јушченко изјави дека во јануари и февруари годинава економијата забележала пад од 25 до 30 проценти. Украинската економија е тешко погодена со намалувањето на пазарот за нејзината челична и хемиска извозна индустрија.
XS
SM
MD
LG