Достапни линкови

Британските војници се повлекуваат од Ирак


Британските сили денеска официјално почнуваат да се повлекуваат од Ирак, сигнализирајки го крајот на воените операции кои започнаа пред 6 години, заедно со американските сили, за соборување на режимот на Садам Хусеин. Повлекувањето на 4 илјади и 100 британски војници од Ирак, кои главно беа распоредени во регионот на Басра, би требало да заврши до јули.
XS
SM
MD
LG